BİTLİS 
BELEDİYE  BAŞKANLIĞI
Telefon :  0 (434) 228 63 10 - 11 - 12  Fax : 0 (434) 228 63 13
Hüsrevpaşa Mah. Ahmet Eren Bulvarı  Belediye  Sarayı  No:84    Merkez / Bitlis
Bitlis  Belediye Başkanlığı  Bilgi işlem Müdürlüğü
Telif Hakkı Saklıdır.
©
Bitlis’te 15 Temmuz Şehitleri Anısına Hatıra Ormanı Oluşturuldu
         Bitlis’te 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri adına Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından hatıra ormanı oluşturuldu.

        Hersan Mahallesi Panos mevkiinde oluşturulan yaklaşık 500 hektarlık araziye boylu çam fidanı dikimi gerçekleştirildi. Fidan dikimi için düzenlenen törende konuşan Bitlis Belediye Başkanı Ahmet Çınar, “Hey şey nasip meselesi. Cenabı Allah birilerine şahadet nasip etti. Onlar için ne yapsak azdır. Burada onlar için birer ağaç dikerek onların ismini Bitlis’te de yaşatmak için çalışıyoruz” dedi.

         Başkan Çınar konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişiminde Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ), emperyalistlere karşı dik durmamız gereken bir dönemde biz devlerle boğuşurken, doğrudan beynimize omurgamıza saldırmasıyla Türkiye Cumhuriyetimiz gerçekten bir iç savaşa sürüklenmek, zayıflatılmak ve bu meydanı bu emperyalistlere bıraktırmak hedefli bir girişimde bulunduğunu söyledi.

         Başkan Çınar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye bütün dünya Müslümanlarının ve müslüman olmayan mazlum halkların dualarında yer alan ve umudu olan Türkiye’nin Çanakkale savaşında gördüğümüz o günde bugünde egemenlikleri devam eden gelişmiş ancak dediğimiz ancak teknolojide gelişmiş insanlıkta geri kalmış, Mehmet Akif’in deyimiyle ‘medeniyet denilen vahşet’ deyimiyle birer cinayet örgütü, mafya örgütü faaliyeti gösteren devletlerin 100 yıl önce olduğu gibi bugünde ülkemize saldırdıkları bir dönemde top yekün hep birlikte emperyalistlere karşı dik durmamız gereken bir dönemde biz devlerle boğuşurken,
kendi evimizin bu soysuz itleri PKK’sı, DEAŞ’ı, DHKP-C’si ve herkesin evladına bir nesil kaybettiren, kandıran en son insanlık tarihinin görebileceği en büyük ve en alçakça girişimi olan FETÖ dediğimiz örgütün doğrudan beynimize omurgamıza saldırmasıyla Türkiye Cumhuriyetimiz gerçekten bir iç savaşa sürüklenmek, zayıflatılmak ve bu meydanı bu emperyalistlere bıraktırmak hedefli bir girişim oldu. 100 sene önce şehit olan dedelerin torunları bugünde canlarını, bu millet, bu ümmet, bu devlet, şeref, namus, haysiyet için feda ettiler. Burada bulunan arkadaşlarımızın tamamı da bu faaliyet içinde yer aldılar. Hey şey nasip meselesi. Cenabı Allah birilerine şahadet nasip etti. Onlar için ne yapsak azdır. Burada onlar için birer ağaç dikerek onların ismini Bitlis’te de yaşatmak için çalışıyoruz.”

          Törende bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Elazığ Bölge Müdürü Ziya Polat ise, milletin 15 Temmuz’daki kalkışmayı önlediğini hatırlatarak, “15 Temmuz’daki kalkışma hareketi sonrasında bu millet Cumhurbaşkanının bir sözü ile sokaklara caddelere ve köprülere çıktı. 247 Şehit ve 2 bin 185 gazimiz oldu. Bugünün unutulmaması, bu büyük demokrasi mücadelesinin, kahramanlığın, zaferin unutulmaması adına bizde tüm Türkiye’de şehitlerimiz adına ormanlar kuruyoruz. Bu ormanlarda ağaçlar yeşerdikçe, inşallah bu 15 Temmuz’la bu milletin beyninde, fikrinde, zikrinde yeşerecek. Bitlis’te yaklaşık 500 hektarlık geniş alanda orman kurduk. Her şehidimiz adına burada bir boylu fidan diktik. Burada diktiğimiz ormanlarla ve oluşturduğumuz ormanlarla bizim için bir nebzede olsa bizim için şehit olan ve hayatından vazgeçerek çocuklarını yetim bırakanlara minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunmaktır” dedi.
Konuşmaların ardından Bitlis Valisi 15 Temmuz’un simgesi haline gelen Ömer Halis Demir adına fidan dikerken, diğer katılımcılarda her şehit için birer fidan dikti.