BİTLİS 
BELEDİYE  BAŞKANLIĞI
Telefon :  0 (434) 228 63 10 - 11 - 12  Fax : 0 (434) 228 63 13
Hüsrevpaşa Mah. Ahmet Eren Bulvarı  Belediye  Sarayı  No:84    Merkez / Bitlis
Bitlis  Belediye Başkanlığı  Bilgi işlem Müdürlüğü
Telif Hakkı Saklıdır.
©
Bitlisliler Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü
            “Sarıkamış Şehitlerini Anma ve Bayraklı Kayak Etkinliği” Nemrut Kayak Merkezinde gerçekleştirildi.
Nemrut Dağı'ndaki otelin önünde il merkezi ve ilçelerden bir araya gelen yüzlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atarak, yaklaşık 1 kilometrelik yolu yürüdü.
             Bitlis, Muş ve Bingöl'den gelen kayakçılar, kayak merkezinin zirvesinden açtıkları Türk bayrakları eşliğinde yaptıkları gösteri renkli görüntüler oluşturdu. Temsili olarak asker kıyafeti giyen sporcular, gösteri sonrası Bitlis Belediye Başkanı Ahmet Çınar'a sancak, Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim hediye etti.
Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şiirlerin okunduğu etkinlikte, Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Görevlisi Törehan Serdar, Sarıkamış Harekatını anlattı. Programda, şiirler ve dualarda okundu.
              Daha sonra konuşan Başkan Ahmet Çınar, 101 yıl önce 90 bin Sarıkamış şehidinin, bu vatanı ebedi kılmak için canlarını feda ettiğini söyledi.
"Taktik, plan ve hesap hatası tabi ne olursa olsun o ecdadımız ve şehitlerimiz, ettikleri yemine sadık kalarak bu vatanı bize ebedi kılmak için canlarını feda ettiler." diyen Başkan Çınar, şöyle konuştu:
"Çetin bir kış günü dağlarda, karda ve bütün milli değerlerimizi ifade eden bayrak için canlarını feda ettiler. Yine 101 sene sonra dağda, karda ve bayraklarla Nemrut'un zirvesinden bir kayak organizasyonu tertip ettik. Şunu bilmemiz gerekir ki dünyaya medeniyet dersi veren iki yüzlü Mehmet Akif'in değimiyle 'tek dişi kalmış canavar' 100 yıl önce bizim bütün milli onurumuzu ve haysiyetimizi çiğneyerek, vatanımızı elden almak için gelmişlerdi. Şimdi aynı devletler yine kıyımıza yanaştılar. Hedef yine aynı. Bunların her biri birer cinayet örgütü kendi insanlarına iyi davranıyorlar. Evrensel anlamda hiçbir değere ve insani değere itaat etmiyorlar. Başkasının olanı zorla alıyorlar. Gittikleri her tarafı cehenneme çevirdiler. Bunların medeniyet köklerinde sıkıntı var, insanlık yok. Bunlar İslam ülkelerini cehenneme çevirmek için bilerek saldırdılar. Bunlar sürekli İslam aleminin insanına saldırdılar, tecavüz ettiler ve örgütler kurdular. Bu bir taktiktir. 100 yıl önce kendileri gelmişti şimdi ise kurdukları örgütlerle geliyor. Ama biz o tek dişi kalmış canavarın dişini kıracağız. Türkiye Müslüman olmayan ülkeler dahil hepsinin duasını alıyor. Yeni dünyada, dünyanın huzuruna kavuşması için Türkiye'nin güçlü bir devlet olması lazım. Biz devlerle boğuşurken, bizim paçamıza yapışanlar var. En son FETÖ dahil. Dolayısıyla hepimizin bunu görmesi lazım. Vuruldukça büyüyoruz. Millet olarak tarihten ibret aldık, asla o kötü tarih tekrarlanmayacak."
              Her uğruna ölünen davanın kutsal olmadığını, vatan için ölmenin esas olduğunu dile getiren Çınar, geberik gidenlerden olmamak için gelecek nesillere sahip çıkacaklarını vurguladı.
Çınar, "Sadece duayla olmaz. Gayret ve çaba gereğini yapacağız ki Allah duayı kabul etsin. Adil olacağız, kayırmayacağız. Hakkı ve helali gözeteceğiz. Devlet anlayışı değişti. Artık eski devlet anlayışı yok. Vatandaşı aşağılayan devlet değişti." diye konuştu.

            Konuşmaların ardından gelenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu. Programa katılanlar yine kendileri için tahsis edilen araçlarla geri döndüler.