Bitlis Belediyesi Kaldırımları Yeniliyor
18 Eylül 2019
Bitlis’te temizlik kampanyası başlatıldı
23 Eylül 2019

Bitlis’te Gaziler Günü Kutlaması

Bitlis’te Gaziler Günü Kutlaması

Bitlis’te 19 Eylül Gazileri anma günü nedeniyle bir program düzenlendi. Gökmeydanında gerçekleştirilen program Atatürk anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Programa, , Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay,Bitlis Vali Yardımcısı Tamer Kılıç İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Jandarma Alay Komutanı Nail İlbey, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz, kurum amirleri, askeri erkan, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşma İl Merkez Karakol Komutanı Teğmen Mustafa Karaosmanoğlu tarafından yapıldı.

Karaosmanoğlu, bu aziz vatana canını adayan kahramanların günü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“19 Eylül, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında, Türk kahramanlığının taçlandırıldığı bir gündür. TBMM, 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanı ile Mareşallik unvanı tevcih etmiştir. Bugün, 1919-1922 yılları arasında Kurtuluş savaşında, 1950 yılında Kore’de 1974 yılında Kıbrıs’ta savaşan, muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis ve güvenlik korucuları, tüm malül gazilerin şeref günüdür.”

Ülkemizde bugün, dün olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanların olduğuna vurgu yapan Karaosmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilinmelidir ki Türk halkının azim ve kararı her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini sonsuza kadar yaşatmaya muktedirdir. Al rengini şehit kanından alan, al bayrağımızın rengi son dönemde toprağa düşen şehitlerimizin kanlarıyla daha da katmerleşmiştir. Şehit ve gazisi olmayan Türk ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve gazilik unvanı Türk toplumunun ortak değeridir.”

Daha sonra Şehit yakınları ve Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz’da kısa bir konuşma yaptı. Program öğrenciler ve askerlerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

E-Belediye
× Size nasıl yardım edebilirim?
X