Duraklar yıkanıp dezenfekte edildi
10 Ağustos 2020
MAHALLE YOLLARI SICAK ASFALTLA DÜZENLENİYOR
13 Ağustos 2020

Bitlis’te tarihi evler sokak sağlıklaştırması ile turizme kazandırılıyor

Bitlis’te tarihi evler sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında restore edilerek yeniden turizme kazandırılıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bitlis Valiliği ve Belediyesi ile birlikte yürütülen proje kapsamında tarihi evlerin bulunduğu sokaklar restorasyon çalışması ile yenileniyor. Tarihi görüntülerine kavuşturulan taş evler turizme açılacak.
Halen Muştakbaba Mahallesi Alemdar sokakta yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, tarihi Bitlis evlerinin bu şekilde gün yüzüne çıkarıldığını belirterek, “Buradaki tarihin gün yüzüne çıkması, Bitlis’in tarihi evlerinin gün yüzüne çıkması, tarihi sokak, çeşme ve köprülerin gün yüzüne çıkması için yoğun bir çalışma yapıyoruz” dedi.
Başkan Tanğlay gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi:
“Alemdar sokaktayız. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Sokak Sağlıklaştırma Restorasyon çalışması oldu. Tarihi Bitlis evleri bir nebze de olsa gün yüzüne çıkıyor. Çok güzel bir çalışma oldu. Bitme aşamasına geldi. Bitlis’te Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyonunda 1., 2. ve 3’üncü etap sokak sağlıklaştırmasını Bitlis Belediyesi yaptı. İnşallah 4’üncü etaptan sonra da belirli yerlerimiz var. Onların çalışmalarını da başlattık. Projelerimizi sunduk. Bu yıl sonunda inşallah projelerimiz çıkacak. Kaldığımız yerden devam edeceğiz.”
“TARİHİN GÜN YÜZÜNE ÇIKMASI İÇİN YOĞUN ÇABA SARFEDİYORUZ”
Belediye Başkanı Tanğlay açıklamasının devamında ise, “Alemdar Sokak, Bitlis’in tarihi yerlerinden biri. İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz ve Turizm Bakanlığımızın projesiyle bir çalışma yapıldı. Buradaki tarihin gün yüzüne çıkması, Bitlis’in tarihi evlerinin gün yüzüne çıkması, tarihi sokak, çeşme ve köprülerin gün yüzüne çıkması için yoğun bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı görevimiz boyunca devam ettireceğiz. Bitlis’i hakkettiği yere getireceğiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
“DEREÜSTÜ PROJESİNDE ESNAFLARIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”
Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, “Dere Üstü Islah Projesi” ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini, bu projede hiçbir esnafı mağdur etmeyeceklerini söyledi. Tanğlay, “Dereüstü Projemiz devam ediyor. Çevre Şehircilik Bakanlığımızın çıkarmış olduğu bir kamulaştırma bedeli vardı. Tabi biz bu bedelleri kabul etmediğimizi, bu fiyatların olmayacağını hem bakanlığımıza hem de gerekli mercilere beyan etmiştik. Verdiğimiz raporlar önümüzdeki hafta geçer diye düşünüyoruz. İnşallah halkımızı ve esnafımızı mağdur etmeden dere yıkım projemiz gerçekleşecek. Bununla ilgili farklı bir görüş yok. Kesinlikle dere üstü açılacak. Fiyatlardan insanımızın mutlu olacağını düşünüyoruz. Eski halimizi ağustos ayının sonunda yıkıyoruz. Onunla ilgili bir sıkıntımız yok. Oradaki esnafımıza yukarıda bulunan iş merkezinde yerlerini teslim ettik. Onlarda çalışmalarını başlattı. Dere üstü projesi eski sanayiden başlayıp, sinema yokuşunun olduğu alana kadardır. İnşallah bunu esnafımızı da çağırıp, komisyon da görüştükten sonra onlarında onayını, olurunu, gönlünü aldıktan sonra bu işe başlayacağız” ifadelerini kullandı.
E-Belediye
× Size nasıl yardım edebilirim?
X